Akmeņi, minerāli, kristāli

Akmeņi, minerāli, kristāli ir tik pat seni kā pasaule, katrā ziņā radušies vēl ilgi pirms pasaulē nācis pirmais cilvēks. Lai šie dabas veidojumi rastos bija nepieciešama milzu enerģija, tāpēc akmeņiem piemīt lielas vibrācijas, spēja ietekmēt cilvēkus, vidi. Mācība par akmeņiem, to ietekmi ir sena un sarežģīta. Jau kopš senseniem laikiem ir pētīta un pielietota minerālakmeņu iedarbība uz cilvēkiem, viņu raksturu, veselību, aizsardzību. Šī mācība tiek saukta par litoterapiju, jo grieķu valodā "lithos" nozīmē akmens. Iespējams, pareizāk to būtu saukt par minerālterapiju, jo mācība un darbošanās notiek tieši ar minerāliem, nevis akmeņiem.

Vissenākie atradumi, kas vēstīja, ka jau senie cilvēki lietojuši minerālus un dārgakmeņus, vismaz kā rotas lietas, tiek datēti ar 12. gadu tūkst. p.m.ē. Senie šumēri un asīrieši 5. gadu tūkst. p.m.ē. nēsāja krelles ar dārgakmeņiem, daži no tiem pieminēti slavenajā šumēru eposā par Gilgemešu. Izpētot apbedījuma vietas un senās piramīdas Nīlas upes ielejā atklājās, ka senajiem ēģiptiešiem cieņā bija ahāts, tirkīzs, smaragds, lazurīts, oniks, serdoliks un jašma. Milzīgs daudzus minerālu tika atrasti izpētot ķiniešu valdnieku kapenes. Ziemeļamerikas indiāņi, arī maiji, acteki izmantoja minerālus dažādās ceremonijās. Indiešu "Vēdās" tiek stāstīts par dimantiem, pērlēm, smaragdiem, rubīniem, safīriem un topāziem.

Tikai 1784. gadā franču mineralogs Renē Žists Aijs publicē savu teoriju par kristālu uzbūvi. Minerālu ir vairāki simti un interese par to ietekmi pasaules vēsturē nekad nav mazinājusies. 1820. g. austriešu mineralogs Frīdrihs Moss piedāvāja izveidot minerālu cietības tabulu. Minerāliem ir dažāda cietības pakāpe (no 1 -10, kurā pēc cietības vismīkstākais ir talks, bet cietākais dimants), krāsa, forma (mēdz būt 7 dažādas formas) un ķīmiskā formula, kā arī ieguves vieta. Tas viss kopā, tad arī padara šos minerālus vienu no otra atšķirīgus.

Dabā minerāli "aug" līdzīgi kā ziedi un koki, tādejādi uzņemot dabas dotās enerģijas, gan no Zemes, gan Saules, gan apkārtējās vides.
Biezi vien minerāli savienojas, saaugot kopā un iegūstot pat citu nosaukumu (piem. ametrīns - veidojas no ametista un citrīna saauguma). Mūsdienu mineraloģijā darbojas likumi, kas noformulēti 20. gs beigās, pateicoties vēsturniekam V. Davam. Mineraloģijā nav speciālas "periodiskās sistēmas" kā ķīmijā, lai iedalītu minerālus, tomēr tie tiek sistematizēti. Pirmā minerālu un dārgakmeņu klasificēšanas metode tika piedāvāta 1860. gadā no vācu mineraloga K. Klūges puses. Līdzīgi darbojās arī vācu mineralogs, profesors H. Hjuriks, kurš izdalīja dārgakmeņus un pusdārgakmeņus.

Minerāli kā rotājumi, talismani, amuleti un ārstnieciskie elementi tikuši izmantoti senajā Ēģiptē, Persijā, Indijā un Ķīnā. Sevišķi populāri vienmēr bijuši tieši kristālveidīgie minerāli.

Kristāli ir cieti priekšmeti. Vārds kristāls cēlies no grieķu vārda "kristallos", kas nozīmē ledus. Senie grieķi ticēja, ka kristāls ir ūdens, ko dievs sasaldējis ledū. Kristāli, pateicoties savam kristāliskajam režģim uzkrāj sevī milzīgu daudzumu enerģijas. Tā ir gaismas enerģija - visa dzīvā avots. Kristālā gaisma tiek lauzta krāsainos staros, daļa no kuriem paliek kristālā, daļa iziet ārpus tā. Kristāli spēj uzturēt un virzīt jūsu kristālisko enerģiju - kristālisko ķermeni. Dzeriet vairāk tīru ūdeni - tas ir dzīvs kristāls! Mūsu ķermenis par 70% sastāv no ūdens, smadzenes pat par 90%! Cilvēka organisma struktūru var salīdzināt ar milzīgu šķidro kristālu Pēc būtības arī mēs esam kristāls. Arī sāls ir kristāls- viena no tā īpašībām ir attīrīšana: sāls vannas, sāls lampas, pirtis. Kristālu terapijas pamatā tiek ievēroti kristālu augšanas virzieni, parasti šis virziens norāda arī par akmenī esošās enerģijas plūsmas virzienu. Attiecīgi tiek rasta iespēja virzīt kristālu enerģiju paralēli cilvēka enerģijai. Šajā terapijas veidā plaši izmanto "punktu dziedniecība"- tiek izmantoti speciāli apstrādāti kristāli, kuri izgriezti parasti obelisku formā, taču stingri tiek ievērotas terapijai atbilstošo kristālu skaldņu skaits

Minerāli un to struktūra ir atšķirīga. Tiem ir mazāk kopīgu īpašību ar cilvēka organismu. Būtiskākā kristālu un minerālu iedarbības atšķirība ir tā, ka kristāli spēj atjaunot bojāto tas ir, spēj "labot" nepareizās svārstības, atgriezt to sākotnējā (veselības) stāvoklī, kamēr minerāli ar savu milzīgo enerģētisko potenciālu spēj ne tikai atjaunot zaudēto līdzsvara stāvokli, bet spēj dot savam īpašniekam (akmens rotas nēsātājam) jaunas kvalitātes, kas ir trūkušas harmoniskai un veselīgai esībai. Minerāli atdod savu enerģiju akmens rotas valkātājam.

Minerāliem ir enerģētiskais lauks, kurš saskaroties ar cilvēka enerģētisko lauku sāk mijiedarboties
. Minerālu īpašības, enerģētika un iedarbība veidojās no planētu spēka, ķīmiskā sastāva un krāsas. Visi minerāli savā veidošanās procesā nokļūst katras planētas ietekmē. Zemes kodols ir centrs, bet nākamie slāņi planētu orbītas. Seismologi izdala septiņus slāņus neskaitot pašu zemes kodolu, bet ezotēriskā tiek izdalīti astoņi slāņi:


Pirmais slānis - kodols (Saule).
Otrais slānis - Merkura pārvaldībā. Šis slānis vēl ir silts dēļ tuvās atrašanās no Saules-kodola.
Trešais slānis - Venēras slānis, dod akmenim krāsu un toņu dažādību.
Ceturtais slānis - to pārvalda pati Zeme, tas ir ļoti atšķirīgs pēc ķīmiskā sastāva un īpašībām, tajā ir visu slāņu elementi.
Piektais slānis - Mēness slānis, šis slānis ir daudz plānāks par citiem slāņiem.
Sestais slānis - Marsa slānis, tieši šajā slāni formējas karstā magma, kas izvirst no vulkāniem.
Septītais slānis - pats platākais slānis, saistīts ar Jupiteru.
Astotais slānis - zemes garoza, ko pārvalda Saturns un Plutons. Saturns - zemes likumi un gara stabilitāte, Plutons - mirušo valstības valdnieks un kolektīvās gribas simbols.

Astromineraloģijā, kas ir viena no akmeņu terapijas metodēm, būtisks ir minerāla rašanās laiks, enerģētiskais lauks un ķīmiskais sastāvs. Akmeņi tiek apskatīti balstoties uz zodiaka trīsstūriem, kas atbilstoši četrām stihijām, trīs zodiaka krustiem, mēness dienām un "in - jaņ" principa. Caurspīdīgajiem akmeņiem ir "Jaņ" sākums, bet "In" necaurspīdīgajiem, tādejādi caurspīdīgie un puscaurspīdīgie ir saistīti ar Uguns un Gaisa stihiju, bet necaurspīdīgie - Zemes un Ūdens stihijām. Atsevišķi minerāli, piemēram, kalnu kristāls, rubīns, ametists un citi atbilst divām vai pat vairākām planētām. Tas skaidrojams ar to, ka minerāla sastāvā gandrīz vienmēr ir vairāki elementi. Jaunākie pētījumi liecina, ka pat dimanta sastāvā ir ne tikai elementu piemaisījums, bet arī metālu- sudrabs, dzelzis un niķelis. Dabā nav sastopami divi vienādi akmeņi. Katrs akmens sevī nes tās vietas "zīmogu", kur tas radies. Divi viena veida akmeņi, kas iegūti dažādās vietās būs atšķirīgi. Tamdēļ minerālus nebūtu strikti jāsaista ar kādu vienu konkrētu planētu. Izvēloties akmeņus vai rotaslietas ar akmeņiem nevajadzētu sevi ierobežot sekojot astromineraloģijai vai kādai citai sistēmai. Ja minerāls, kas ir piemērots balstoties uz astromineraloģiju Jūs neuzrunā un nerodas organiska sajūta, ka tas ir "īstais", tad to nevajadzētu iegādāties. Izvēlētajam akmenim ir jāraisa pozitīvas emocijas, ja tas rada diskomfortu, tad tas viena vai otra iemesla dēļ nav Jums piemērots- meklējiet to, kas uzrunā! Jo mazāk akmens apstrādāts, jo lielāka tam enerģija, tāpēc tā saucamie talismanu akmeņi neizceļas ar sevišķu skaistumu, jo tie ir vienkārši apstrādāti smilšu mucās. Daži no tiem jānēsā parastā ādās siksniņā, saskarē ar miesu, bet citi sudraba ietvarā. Ir arī tādi akmeņi, kas jātur darba kabinetā vai mājās, jāiešuj apģērbā vai vienkārši jāieliek maciņā.

Mūsdienās arvien vairāk tiek radīti mākslīgi dārgakmeņi (safīrs, smaragds u.c.) un pēdējā laikā arī visparastākie minerāli tiek audzēti.
Mākslīgie akmeņi pēc fizikālām, ķīmiskām īpašībām, izskata un krāsas ir līdzīgi īstajiem akmeņiem, tomēr tie nav saņēmuši gadu simtu vai pat tūkstošu enerģiju, kas bijusi nepieciešama, lai veidotos īstie akmeņi. Tātad šiem akmeņiem nav enerģijas, ko nodot tālāk. Drīzāk tie uzskatāmi par akmeņiem - "vampīriem", jo tie atņem enerģiju no apkārtējās vides, cilvēkiem, lai eksistētu.

Tomēr ir arī kas labs, šos akmeņus ir labi lietot gadījumos, kad mums no kaut kā jāatbrīvojas - liekā svara, jāattīra šlakas, augoņiem, audzējiem. Mākslīgie akmeņi īpaši tiek ieteikti hronisku slimību gadījumā, to ārstēšanai. Veselam cilvēkam mākslīgu akmeņu nēsāšana reizēm var būt pat bīstama.

Akmeņi ir spēcīgie amuleti. Par enerģētiski spēcīgākajiem amuletiem uzskata akmeņus - kristālus un dārgakmeņus. Tie pilda dažādas funkcijas - dziedina, aizsargā, nes veiksmi, mīlestību. Šos akmeņus bieži iestrādā zeltā, sudrabā vai citā metālā, arī rotaslietās - kulonos, gredzenos, auskaros. Taču metāliem, īpaši zeltam un sudrabam, ir ļoti spēcīga enerģija, kas ne vienmēr sader ar akmens vibrācijām, tādēļ vislabāk par talismanu izvēlēties neapstrādātu akmeni, kas iekārts ādas siksniņā. Ar talismana spēku var būt apveltīts pat no klints izcirsts kristāla gabals.

Amuleta izgatavošanu jāuztic lietpratējiem Amuleta izgatavošana ir īsta māksla, kurā tiek liktas lietā zināšanas no Fen šui, astroloģijas un zinātnes par akmeņiem, - amuletam ir jābūt noteiktas formas un tā akmeni jāapstrādā konkrētā laikā un mēness fāzē. Turklāt, izgatavojot amuletu, rotkalim jābūt labā garastāvoklī. Ja viņu nomāks bēdas vai kāda slimība, negatīvā enerģija paliks akmenī. Nepareizi izgatavots amulets nepilda savu uzdevumu un var pat kaitēt.

Amulets pie cilvēka atnāk brīdī, kad tas viņam ir visvairāk nepieciešams - to iegādājas, atrod vai sajūt intuitīvi. Bet, kad ir izpildījuši savu uzdevumu, amuleta akmeņi mēdz no cilvēka arī aiziet. Gadās pat tā, ka cilvēks tikko iegādājas amuletu un, ejot mājās, to pazaudē. Bet citreiz vienkārši rodas vēlme savu amuletu kādam atdāvināt.

Katram savs amulets Nereti uzskata, ka atliek vien izvēlēties horoskopa zīmei atbilstošu akmeni un tas kalpos kā amulets. Taču katrai horoskopa zīmei var piemērot desmitiem dažādu akmeņu. Cilvēkam amuletu izvēlas speciālists, sastādot viņa personīgo horoskopu un ņemot vērā valdošo planētu, laimīgo dienu, arī veselības problēmas un rakstura īpašības. Piemēram, ja pēc dabas valdonīgais un egoistiskais Lauva sāks nēsāt rubīnu, apkārtējiem cilvēkiem viņš drīz vien kļūs vienkārši neciešams. Ja cilvēks nēsā akmeni, kurš viņam nav piemērots, var rasties dažādas veselības problēmas. Piemēram, Vērsis nekādā gadījumā nedrīkst nēsāt dzintaru. Lai arī dzintars palīdz vairogdziedzera problēmu gadījumā, Vērsim tas var radīt pretēju efektu un izraisīt kakla sāpes.

Jāzina arī, kā vislabāk nēsāt amuletu. Kuloniņus ar akmeņiem vēlams aplikt virs bedrītes kakla lejasdaļā vai uz saules pinuma. Šajās vietās atrodas enerģētiskie centri, un akmens visspēcīgāk iedarbojas uz cilvēku.  Ir amuleti, kurus jātur somiņā vai mājās uz plauktiņa. Mājās amulets jānovieto goda vietā, reizēm tas jāattīra, ar to jāaprunājas. Talismanu nedrīkst likt uz zemes.
Dženija Hārdinga "Kristāli"